Gå till huvudinnehåll

Sök

Nominera till Läsguldet 2025

Loggan för Läsguldet. En stor pratbubbla i guld med texten Läsguldet - tillgänglig läsning för alla i vit text.

Vet du någon som gör en extra insats för personer som möter läshinder? Mellan 28 april och 29 augusti kan du nominera till MTM:s pris Läsguldet – tillgänglig läsning för alla

Priset delas ut varje år och uppmärksammar personer, organisationer eller institutioner som gjort insatser för tillgänglig läsning. Till exempel läsfrämjande insatser för personer med synnedsättning, personer som är i behov av lättlästa texter eller andra som möter läshinder.

35 000 kronor till vinnaren

Vinnaren får 35 000 kronor som ska användas för att sprida läsglädje. Priset delas ut på Kulturrådets årliga läsfrämjandeträff i början av december 2025.

Läsguldet 2024 tilldelades Helena Engdahl, barnbibliotekarie och tillgänglighetsansvarig för barn och ungdomar på Falu Stadsbibliotek. Hon fick priset för sitt arbete med projektet Textlösa böcker och läshund för att locka fram läslust.

Fyll i formuläret för att nominera.

Nominera till Läsguldet

Nominera till Läsguldet 2025

Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.
Uppdaterad: 12 maj 2025
Dela:

Kontakta oss

Du kan alltid kontakta oss med dina frågor

Kontakta oss
En ung kvinna sitter i en fåtölj och läser en talbok.

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev

    Håll dig uppdaterad om vad som händer på MTM och inom tillgänglig läsning i Sverige och i världen.