Tillgänglig e-boksproduktion
Den som har en funktionsnedsättning som leder till läsnedsättning ska kunna läsa skönlitteratur och kurslitteratur på sina villkor. Vare sig de finns på marknaden eller MTM tar fram dem.
Idag finns det många förlag som ger ut e-böcker på den kommersiella marknaden. E-böcker är en av de tjänster som täcks av tillgänglighetslagstiftningen som började gälla 28 juni 2025.
Tillgänglighetskraven går dock inte idag att tillämpa på grundlagsskyddade e-böcker men en grundlagsändring förväntas träda ikraft 1 januari 2027. I och med den ändringen ska alla e-böcker som ges ut efter att kraven blir tillämpliga vara tillgängliga och uppmärkta så att de kan läsas med exempelvis skärmläsare.
Det finns också krav på bildbeskrivningar och på att e-boken ska innehålla metadata, information som beskriver bokens funktionalitet.
MTM har ansvar för tillsyn av e-böcker
För att säkerställa tillgängligheten i e-böckerna har MTM tillsynsuppdrag kopplade till ändamålsenlig programvara och kommersiella e-böcker.
MTM har också i uppdrag att stötta bibliotekarier som behöver kunna förmedla e-böcker från flera olika tjänster.
Guider till e-boksutformning
Vägledningar och stöd för den som producerar e-böcker hittas på vår sida:
Tillgänglighetslagen och tillsyn
Det finns också en sida med vanliga frågor om lagen: