Kurslitteratur blir uppdrag i 2025 års regleringsbrev
Inför varje årsskifte får alla statliga myndigheter i Sverige ett regleringsbrev från regeringen. Myndigheten för tillgängliga medier (MTM) får i 2025 års brev i uppdrag att redovisa åtgärder kopplat till kurslitteraturtillgång i det digitala biblioteket Legimus.
I ett regleringsbrev pekas ett antal uppdrag för respektive myndighet ut. Brevet är ett sätt för regeringen att styra och specificera vad en statlig myndighet ska arbeta med under det kommande budgetåret.
För MTM:s del handlar det 2025 både om mål, återrapporteringskrav och uppdrag. Ett uppdrag som pekas ut rör kurslitteratur i Legimus. MTM ska senast den 28 februari 2025 ”redogöra för de åtgärder som myndigheten vidtagit eller planerar att vidta för att säkerställa att endast behöriga användare tar del av anpassad kurslitteratur via plattformen Legimus”, står det i brevet.
Regleringsbrev 2025 – Myndigheten för tillgängliga medier (esv.se)
– Det är bra att MTM:s regleringsbrev innehåller tydliga skrivningar om kurslitteraturen. Att ansvara för våra målgruppers rätt till läsning och undantaget i upphovsrätten som ligger till grund för vår verksamhet är ett ansvar vi tar med stort allvar. Vi ska ha en hög säkerhetsnivå både för materialet och läsarna som rör sig i vårt digitala bibliotek Legimus, säger MTM:s generaldirektör Magnus Larsson.
Jannica Hedlund, chef för MTM:s enhet för omvärld och samverkan, menar att regleringsbrevet är en extra signal för MTM att fortsätta prioritera det arbete som redan satts i gång på myndigheten.
– Ända sedan vi definierade om MTM:s strategiska mål i september 2024 har vi arbetat med ett speciellt fokus på just den tekniska säkerheten i Legimus. Vi har under hösten förbättrat både digital vattenmärkning och vår uppföljningsförmåga gällande missbruk. Vi kommer även tidigt under 2025 att införa en ny krypteringslösning för att skydda nerladdad kurslitteratur i Legimus från att spridas vidare, säger hon.
Om regleringsbrev
Ett regleringsbrev säkerställer att en statlig myndighet följer riksdagens beslut och regeringens prioriteringar. Brevet innehåller bland annat ekonomiska ramar, specifika uppdrag, mål- och resultatkrav och ibland även instruktioner. Samtliga regleringsbrev för statliga myndigheter finns publicerade på Ekonomistyrningsverkets webbplats.
Rekommenderad läsning
Legimus uppdateras: MTM stärker skydd mot olaglig spridning av kurslitteratur
3 dec 2024
MTM fortsätter arbetet med att utveckla funktioner och säkerhet i det digitala biblioteket Legimus. En säkerhetsnyhet som börjar gälla 2025 är ett utökat skydd för nerladdad kurslitteratur. Från och med våren 2025 kommer kurslitteratur som laddas ner i Legimus börja krypteras med en teknik som stoppar försök till otillåten spridning.
MTM uppdaterar system – Legimus utvecklas
24 jan 2024
MTM fortsätter utveckla hur Legimus fungerar så att fler ska kunna använda våra tjänster, däribland Talboken kommer.
