Läs & Beställ
Lägg produkten i varukorgen. Ange personnummer för att beställa som privatperson. Uppgifterna hämtas från vårt register. För att beställa som organisation ange organisationens namn, till exempel Sjöbo bibliotek och postnummer. Organisationsnamnet behöver anges så som det är inlagt i vårt register. Är du osäker hittar du ditt organisationsnamn i Biblioteksportalen i Legimus. Dina uppgifter hämtas från vårt register. Finns inte ditt personnummer eller organisation i vårt register behöver du kontakta oss. Använd detta formulär.
Skotten i Sarajevo – en övning i källkritik

Skotten i Sarajevo – en övning i källkritik
I år det 100 år sedan första världskriget började.
Här på Lärarrummet finns en serie om åtta lektioner som handlar om första världkriget. De utgår från Bengt Fredriksons bok Blod och lera
Det här är en av de lektionerna. Den introducerar de fyra källkritiska kriterierna med en enkel övning. Sedan får eleverna använda kriterierna på skotten i Sarajevo.
Ett utdrag ur boken ingår i lektionen.
Till sidan Lärarrummets sida om första världskriget.
Handledningar
Här hittar du alla våra handledningar.