Gå till huvudinnehåll

Sök

Din nyhetstidning som taltidning

Taltidningen är en textbaserad tidning som blir uppläst med en syntetisk röst. Det innebär att hela innehållet blir uppläst och att du själv kan välja vilka delar du vill lyssna på. De flesta svenska nyhetstidningarna finns att läsa som taltidning. MTM ansvarar för att tillgängliggöra tidningen. Vi ser till att du som har en syn- eller läsnedsättning kan läsa och lyssna på tidningen i app eller annan läsutrustning.

Hela papperstidningens innehåll

Mer än hundra svenska dagstidningar ges ut som taltidningar genom oss på MTM. Du får hela papperstidningens innehåll uppläst av en syntetisk röst och kan bläddra mellan olika artiklar och avsnitt i tidningen. Taltidningen kommer ut samtidigt som den vanliga tidningen.

Nyhetstidningar som kan läsas som taltidning

Vänd dig till din nyhetstidning för att prenumerera

Alla som har en syn- eller läsnedsättning får prenumerera på taltidningen. Kontakta prenumerationsavdelningen på den nyhetstidning du vill läsa som taltidning. Det är tidningarna som bestämmer priset på taltidningens prenumeration. Oftast kostar det som en vanlig tidningsprenumeration.

Olika sätt att läsa taltidningen

Du kan läsa taltidningen i en i en särskild taltidningsspelare, i en app eller dator. På mobilen eller surfplattan använder du appen Legimus eller appen Akila. Olika sätt att läsa taltidningen.

Hjälp med att hantera taltidningen

Du som prenumererar kan få stöd och hjälp med taltidningen under hela din prenumerationstid.

Kontakt

E-post: taltidningshjalpen@polarprint.se

Telefon:020-311 211

Uppdaterad: 17 juni 2025
Dela:

Kontakta oss

Du kan alltid kontakta oss med dina frågor

Kontakta oss
En ung kvinna sitter i en fåtölj och läser en talbok.

Läs och beställ

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev

    Håll dig uppdaterad om vad som händer på MTM och inom tillgänglig läsning i Sverige och i världen.