Forskning lyfter vikten av delaktighet i krisberedskapen
Alla behöver kunna ta del av viktig information och förbereda sig inför en kris. Men människors förutsättningar skiljer sig åt. På en konferens i Malmö den 20 oktober presenterades forskning om hur personer med intellektuell funktionsnedsättning kan bli mer delaktiga i samhällets krisberedskap.
Konferensen Kris- och krigsberedskap för alla? tog avstamp i ett forskningsprojekt där Lunds universitet, Myndigheten för tillgängliga medier (MTM) och Biblioteken i Malmö har samverkat.
Projektet har undersökt vilka hinder personer med intellektuell funktionsnedsättning (IF) möter i beredskapsarbetet och hur bibliotek kan bidra till ökad delaktighet.
Stöd från andra är en viktig del av beredskapen
Lisa Engström, docent i biblioteks- och informationsvetenskap vid Lunds universitet och ansvarig för forskningsprojektet, presenterade resultat från samtalscirklar med personer med intellektuell funktionsnedsättning. Deltagarna har bland annat samtalat om kriser, tagit del av lättläst litteratur och gjort praktiska övningar.
Forskningen visar att relationer och stöd från andra stor betydelse för hur deltagarna förstår och förbereder sig inför kriser. Det kan handla om familj, vänner, personal och grannar.
Resultaten väcker frågor om hur beredskap kan utformas så att den inte enbart utgår från vad varje individ förväntas klara själv.
Tillgänglig samhällsinformation behöver nå fram
Vid en kris behöver människor kunna hitta, förstå och använda viktig information i rätt tid. MTM arbetar för att samhällsinformation ska vara tillgänglig för människor med olika behov och förutsättningar att läsa.
Myndigheten bidrar bland annat med kunskap och vägledning till verksamheter som behöver nå ut med information.
Tillsammans med Myndigheten för civilt försvar har MTM tagit fram rapporten Inkluderande kris- och samhällsinformation. Rapporten ligger till grund för en praktisk vägledning om tillgänglig samhällsinformation.
Materialen vänder sig bland annat till kommunikatörer och andra som arbetar med att förmedla viktig information.
Bibliotek kan bidra till gemensam beredskap
Under konferensen lyftes bibliotekens roll som platser där människor kan få information, stöd och möjlighet att samtala.
Samtalscirklarna i forskningsprojektet visar hur lättläst litteratur och gemensamma övningar kan användas för att diskutera kriser och beredskap.
Flera presentationer tog också upp varför personer med funktionsnedsättning behöver vara delaktiga i planeringen och varför olika samhällsaktörer behöver samarbeta redan före en kris.
Läs om forskningsprojektet här:
Ta del av konferensen och MTM:s kunskapsstöd:
- Se konferensen i efterhand: Inspelningen finns i MTM:s videokanal. https://mtm.screen9.tv/media/38iYABjOgzKGI2uuUDmTJw/Krisberedskap%20f%C3%B6r%20alla%3F
- Vägledning kring tillgänglig samhällsinformation: Praktiska råd för dig som behöver nå ut med viktig information. https://www.mtm.se/las-och-bestall/vagledning-kring-tillganglig-samhallsinformation/
- Inkluderande kris- och samhällsinformation: Läs MTM:s rapport om hur kris- och samhällsinformation kan bli mer tillgänglig. https://www.mtm.se/las-och-bestall/inkluderande-kris-och-samhallsinformation/