Gå till huvudinnehåll

Sök

Läs & Beställ

Produkter i varukorgen

Handledning till Norrtullsligan av Elin Wägner

Gå tillbaka

Handledning till Norrtullsligan av Elin Wägner

Uppgifter: Introduktion av boken, textfrågor, gemensam läsning och diskussionsuppgift
Bokens lättlästnivå: 3, lätt
Målgrupp: Handledningen fungerar för unga vuxna och vuxna i olika skolformer och i bokcirklar

Om boken

Inget blir som man tänkt sig! Så känner Pegg, en ung kvinna från Linköping. Hennes föräldrar har dött och hon måste flytta till Stockholm för att ta jobb på ett kontor. Det är i början av 1900-talet. Lönen är låg och många ser ner på kvinnor som arbetar.

Pegg flyttar in hos tre andra kontorsflickor. De kallas för Ligan och bor vid Norrtull. I den lilla lägenheten i Stockholm skämtar, längtar, kämpar och svälter. De blir förälskade, jobbar över, dricker pilsner och tar pulver mot huvudvärken. Norrtullsligan är Peggs dagbok. I den berättar hon allt, med både humor och ilska.

Genom boken löper konflikten mellan viljan att bli gift och slippa slitet, och viljan att vara självständig och bli tagen på allvar. Samtidigt är Norrtullsligan full av humor, och trots att över 100 år gått sedan Elin Wägner skrev sin debutroman är igenkänningen stor

Om handledningen

Textfrågor till de fyra första kapitlen, gemensam läsning och en diskussionsuppgift om kvinnor på arbetsmarknaden.

Handledningen är framtagen av Jenny Edvardsson.

Här hittar du alla våra handledningar.

Kontakta oss

Du kan alltid kontakta oss med dina frågor

Kontakta oss
En ung kvinna sitter i en fåtölj och läser en talbok.