Läs & Beställ
Lägg produkten i varukorgen. Ange personnummer för att beställa som privatperson. Uppgifterna hämtas från vårt register. För att beställa som organisation ange organisationens namn, till exempel Sjöbo bibliotek och postnummer. Organisationsnamnet behöver anges så som det är inlagt i vårt register. Är du osäker hittar du ditt organisationsnamn i Biblioteksportalen i Legimus. Dina uppgifter hämtas från vårt register. Finns inte ditt personnummer eller organisation i vårt register behöver du kontakta oss. Använd detta formulär.
8 Sidor – att läsa och skriva artiklar

8 Sidor – att läsa och skriva artiklar
Det här är en lektionsplanering för ca 8 lektioner med instruktioner och 4 övningar till 8 Sidor. Arbetsblad ingår.
Övningarna har gjorts i klass 4 och 5 med elever som läser svenska som andraspråk, men kan säkert med viss justering användas i högre årskurser.
Många av mina elever är ovana vid att läsa tidningar och förstår därför inte artikelns utformning, jag har därför valt att väva samman läsandet och skrivandet av artiklar.
Jag har också valt att ständigt blanda berättande texter med artiklar för att levandegöra för eleverna att allt i en tidning faktiskt hänt någon.
Handledningar till 8 Sidor
Här hittar du alla våra handledningar.