Gå till huvudinnehåll

Sök

apr
28

Dialogmöte om regeringsuppdrag gällande kurslitteratur

MTM bjuder in berörda aktörer till ett möte med fokus på information och dialog kring arbetet med 2025 års regeringsuppdrag.

MTM har fått i uppdrag att lämna förslag på åtgärder för att säkerställa att endast personer med ett berättigat behov ges tillgång till anpassad kurslitteratur i Legimus. Uppdraget ska vara återrapporterat till regeringen senast den 13 juni 2025 . MTM vill nu erbjuda ett forum för berörda aktörer att ta del av och inkomma med perspektiv på det arbete som myndigheten gjort inom uppdraget hittills. Mötet syftar också till att ge MTM input i det fortsatta arbetet.

Nyhet 2025-02-10: MTM får regeringsuppdrag i kurslitteraturfrågan (mtm.se)

För vem?

Mötet riktar sig till dig som representerar en aktör som berörs av regeringsuppdraget. Du kanske jobbar på ett högskolebibliotek eller på ett förlag som ger ut kurslitteratur? Eller representerar du en brukarorganisation? Kanske är du student med en läsnedsättning som gör dig berättigad att använda Legimus för att genomföra dina studier?

Former för mötet

– Digitalt dialogmöte via Microsoft teams. Anmälan till mötet är obligatoriskt. Senaste anmälningsdatum har passerat.

– Antal platser i mötet är begränsat till 60. Deltagare som representerar kurslitteraturperspektiv från bibliotekssektor, brukarorganisationer, förlagsbransch och studenter prioriteras. Mötet har ett proportionerligt antal platser reserverade för respektive aktörs perspektiv.

– Mötet består av två huvuddelar: en informationsdel och en dialogdel. Ange i din anmälan om du vill delta och yttra dig eller ställa frågor under mötets dialogdel.

– Former och regler för MTM:s dialogmöten finns på MTM:s webbplats:
Generella regler för dialogmöten (mtm.se)

Mötesupplägg

Mötet modereras av Jannica Hedlund, chef för enheten Omvärld och samverkan på MTM.

  • 10.00-10:10: inledning
  • 10.10-10.40: del 1 – information. MTM:s strateger Kristin Nord och Pontus Jeppsson ger en statusuppdatering för regeringsuppdraget och lyfter fram de mest centrala frågeställningarna för MTM i arbetet.
  • 10.40-10.50: paus
  • 10.50-11.50: del 2 – dialog. Deltagare ges möjlighet att dela tankar, perspektiv eller ställa frågor om arbetet. Ange i din anmälan om du vill delta och tala under dialogforumet.
  • 11.50-12.00: avslutning

Skicka in synpunkter efter genomfört dialogmöte

Vill du inte tala på mötet, men vill ändå bidra med ditt perspektiv efter mötet? Då finns möjlighet att efter genomfört möte skicka din input till konferens@mtm.se. MTM behöver din input kring regeringsuppdraget senast måndag 5 maj.

Anmäl dig

Senaste anmälningsdatum till detta evenemang var onsdag 16 april. Du som anmält dig blir kontaktad via mejl 23 april med mer information om mötet.

Datum och tid: måndag 28 april 10:00-12:00
Plats: Teams, länk skickas till deltagare inför mötet
Dela:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Håll dig uppdaterad om vad som händer på MTM och inom tillgänglig läsning i Sverige och i världen.